Iniciatīva - parakstu vākšana Tautas nobalsošanai - Publicistika - Latvijas suverēnais suverēns

Meklēt
Go to content

Main menu:

Iniciatīva - parakstu vākšana Tautas nobalsošanai

Publicējis Ivars Redisons sadaļā Politika · 29/5/2014 17:22:58

Biedrība „Atvērtās pārvaldības partnerība Latvijā” (APPL) aicina pievienoties iniciatīvai ierosināt referendumu par referendumiem. Jeb atgriezties pie 1922.gada Satversmes Sapulces noteiktās kārtības. Formulējums būtu -2012.gada 8.novembrī pieņemtā likuma ”Grozījumi likumā ”Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” atcelšana. Ja to neatceļ, šis likums, stājoties spēkā 2015. gada 1. janvārī, noteiks nepārvaramu ierobežojumu tautas tiesībām - prasību jauna likumprojekta iniciatoriem pašiem savākt aptuveni 150 tūkstošus parakstu līdzšinējo 30 tūkstošu parakstu vietā.

Kāpēc?

„Ir pagājuši 2 gadi, kopš Saeima, 08.11.2012. pieņemot likumu „Grozījumi likumā „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”” izlēma ierobežot tautas tiesības rosināt likumprojektus. Aizvadītajā laikā ir atklājies deputātu slēptais mērķis – bez tautas nobalsošanas ieviest eiro un apslāpēt iebildes negodīgiem likumiem. Praktiski ir apturēts Satversmes 2. pants „Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai”. Šogad vēl var paspēt atgriezties pie 1922. gada Satversmes Sapulces noteiktās kārtības, tautas nobalsošanas ierosināšanai. Nākamajā gadā tas vairāk nebūs iespējams.

2015. gada 1. janvārī stāsies spēkā „Grozījumi likumā „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu””, kas būtiski ierobežos tautas tiesības ierosināt likumus. Biedrība "Atvērtās pārvaldības partnerība Latvijā" nāk klajā ar iniciatīvu savākt 30 tūkstošus parakstu, ierosinot tautas nobalsošanu par Saeimas 08.11.2012. likuma ‘’Grozījumi likumā ‘’Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”” atcelšanu, jo šajā likumā ir noteikts nepārvarams ierobežojums tautas tiesībām - prasība likuma projekta iniciatoriem pašiem savākt ~150 tūkst. parakstu.

Biedrības apkopotā informācija liecina, ka Latvijas iedzīvotāju interešu kopas nemēdz būt lielākas par 30 000 cilvēku, tātad 150 000 parakstu savākšana jauna likumprojekta ierosināšanai bez lieliem naudas ieguldījumiem reklāmā nebūs iespējama. Tāpēc likuma grozīšanu par labu tam, ka paši likumprojekta autori savāc 150 000 parakstu, nevis 30 000 vai 10 000 kā līdz šim, uzskatāma par tautas tiesību ierobežošanu.


Bīstamība - Kas var notikt, ja paliks spēkā likuma 2012.gada versija

2012.gada vasara tika koncentrēta strīdiem par cipariskām kombinācijām „10 000”, „30 000” vai „150 000”, bet novēršot uzmanību no paša galvenā – procedūrai pa vidu ir Saeima, un vēlētāju rosinātais likuma projekts tiek iesniegts izlemšanai Saeimā. Saeimas iespējās ir piedāvāt risinājumus, tad referendums nemaz nenotiek.

Piemēram, likumam par pāreju uz dokumentu glabāšanu elektroniski, uz kura pamata nupat sākts likvidēt, dedzināt iestāžu arhīvos glabātos papīra dokumentus. Ja dokuments sadedzināts, pēc elektroniskās tā kopijas vairs nav iespējams ekspertīzē noteikt parakstu viltojumus. Tā iespējams likvidēt pierādījumus par viltus darījumiem.

Valsts Prezidents ir rosinājis vērtēt faktu, ka Satversmē nav paredzēta Koalīcijas padome, kura reāli ir pārņēmusi varu valstī. Paralēli Saeimai kā otrs faktisks likumdevējs nostiprinās administratīvā tiesa, kura lietas spriež pēc Senāta norādēm. Tas ir pretēji Satversmei.

Latvijā risinās negatīvi procesi. Iedzīvotāji ir apjukuši, nesaprot kas notiek. Daļa pat priecājas, ka tiek likvidēts valstiskums, un vairojas netaisnība. Ja kāds neizprot Satversmē ielikto jēgu un negrib sev tiesības pašam lemt par sevi, negrib sev tiesības ietekmēt Saeimu – ar šādiem ļaudīm strīdēties un pārliecināt tos šobrīd nav laika.


Vēsture

Latvijas vēsturē bijis maz tautas nobalsošanu, un iezīmējas noteikta tendence – grūtības savākt minimālo 10 000 parakstu skaitu. Ja papildu būtu jāsavāc kaut pieci tūkstoši parakstu, neviena iniciatīva negūtu atbalstu.

Arī referendumu bijis vien ap diviem dučiem, un puse no tiem izčākstējušinesavācot prasītos ~ 150 000 parakstu. Baidīšana ar to, ka vēlētāji traucējot Saeimai strādāt, ir bez pamata. Savu darbu Saeima nav uzlabojusi, tiek pieņemti nekvalitatīvi likumi, portālos „Mana balss” u.tml. parakstītos ierosinājumus maz ņem vērā.

Kā apliecina prakse, "Sabiedrības līdzdalības fonda" interneta vietnē "ManaBalss.lv" tikai trīs iniciatīvas ir spējušas gada laikā savākt minimālo 10 tūkstošu balsu skaitu. Tādēļ ir kļūdains pieņēmums, ka iespēja balsot internetā attaisno ieceri paaugstināt parakstītāju skaitu. Turklāt informāciju tehnoloģijas sniedz vietņu turētājiem iespējas bloķēt tās iniciatīvas, ko uzskata par nevēlamām.


Ar ko sākt?

Visu pirms aicinām atsaukties visus, kuri vēlas savu dzīvi lemt paši un nepiekrīt likvidēt Satversmes 2.panta garantētās tiesības. Kopējiem spēkiem jāizveido referenduma jautājuma teksts  - lai tā teksts būtu saprotams visiem (nebūtu lieku strīdu), un vienlaikus atbilstu CVK prasībai „pilnībā izstrādāts” – t.i., tiktu saņemta atļauja uzsākt parakstu vākšanu. Katrs nākamais solis atkarīgs no iepriekšējā veiksmes vai neveiksmes.

Dažādu biedrību, ieinteresēto privātpersonu sanāksme plānota š.g. 17.jūnijā. Pieteikties dalībai darba grupā var rakstot uz e-pastu: info@atvertaparvaldiba.info vai zvanot pa tālruni 25135320Grafiks

Projekta virzību plānojam pa sekojošiem soļiem:

1) teksta apspriešana  – 3 nedēļas
2) ieinteresēto biedrību konference (varētu būt 17.jūnijā), vienoties par projekta teksta galīgo redakciju
3) projekta iesniegšana CVK, atļaujas saņemšanai  ~ 19.jūnijs
4) iesniegtā teksta „vētīšana” CVK – 45 dienas (~ 5. augusts)

Pozitīvā versija -CVK apstiprina tekstu:

5) CVK apstiprina tekstu, sākta parakstu vākšana 5.augustā (savācami 30 tūkst. parakstu)
6) septembra sākumā iesniedz 30 tūkst. parakstu CVK
7) CVK izsludina pārējo ~ 120 parakstu vākšanu iecirkņos – septembra beigas
8) oktobra pirmajā sestdienā ierodoties balsot 12. Saeimas vēlēšanās, vēlētāji vienlaikus var parakstīties (atrisināta arī tehniskā problēma, nevajag papildu naudu)
9) novembrī CVK iesniedz vzlsts prezidentam likuma projektu, kuru viņš nodod jaunievēlētajai Saeimai;
10) jaunā Saeima pieņem iesniegto likuma projektu, atjauno tautas tiesības.

Negatīvā versija - CVK noraida tekstu:

5) CVK noraida tekstu, noraidījums jāpārsūdz tiesā
6) Administratīvā tiesa vilcina izlemšanu, līdz paiet 12.Saeimas vēlēšanas
7) parakstu vākšana tiek uzsākta pēc 12.Saeimas vēlēšanām.
8) tad 30 tūkst. parakstu savācami un iesniedzami CVK līdz Ziemassvētkiem, iekams 1.janvārī stājas spēkā tautas tiesību ierobežojums (150 tūkst. parakstu).
9) trūkstošos ~120 000 parakstus savāc 2015.gadā, un iesniedz Saeimai.
10) ja Saeima ignorē vēlētāju ierosināto likuma projektu, seko tautas nobalsošana (referendums).
Atpakaļ uz lapas sākumu | Atpakaļ uz sākumu